Rané období (2003 - 2009)

Základy Kyxu byly položeny na podzim roku 2003, kdy se parta muzikantů sešla v chrudimské čtyřce Alfa. Slovo dalo slovo a už za půl roku byla první zkouška. Hudebníci, do té doby hrající např. v tanečním orchestru při místní ZUŠ, v chrudimském bigbandu anebo po funusech, se shodli, že na zkoušky budou chodit v neděli a začnou používat název Medium band. Tomuto střednímu názvu odpovídal i repetoár, který se skládal ze swingových standardů a aranží výše zmíněných těles. Orchestr na svou ostrou profilaci teprve čekal.

Po několika odehraných sezónách začal v Kyxu převládat názor, že je potřeba trochu přitvrdit. Nakoupily se nové aranže, pořídila červená a modrá trička a lehce se obměnila sestava. Ta, i přes všechny změny, zůstává od začátku velmi stálá, což se ve velmi tvrdém a konkurenčním hudebním byznysu v chrudimském okrese nechá považovat za malý zázrak. Na konci desátých let 21. století Kyx zažívá vynikající období a je zván na nejrůznější akce a festivaly, kde působí jako zjevení a je chválen široko daleko, dokonce až v Pardubicích.

 

Hrajeme a zrajeme (2010 - 2015)

Nové desetiletí si žádalo nových výzev a tak Kyx sáhnul po elektroničtějších aranžích, začal vždy ke konci roku pořádat pravidelné hudební večírky a z šatníku vymístil sepraná trička a nahradil je originálními cirkusovými oblečky od Princezny. Konečně se také přikročilo k zahájení prací na prvním profilovém CD. Orchestr je nadále omlazován novými hráči, kteří musí podstoupit náročné několikakolové výběrové řízení, než jsou do rodiny kmenových hudebníků připuštěni a stávají se sami hráči kmenovými. 

Kyx nejsou jenom koncerty a festivaly, ale také různé projekty. Legendárním se stalo "hlinecké" nacvičení Hniličkovy Jazzové mše společně s chrudimským pěveckým sborem Slavoj. Co na tom, že konferenciérka zapomněla samotného (na jevišti evidentně přítomného a hrajícího) mistra při společném provedení této mše představit... radost, že jsme dohráli bez spadnutí řemene do konce, byla obrovská. Kyx konečně také pokřtil své (první) CD a k hostování vyzval kytarového mistra Radima Hladíka, jehož Mou hru tou dobou už zkoušel. Další spolupráce obou hudebních veličin byla na spadnutí. 

Naprosto nečekanou byla pak pozitivní odezva Tony Comana z britského labelu Hospital Records na naši verzi jeho písně "Out of this World", kteroužto on sám opět zremixoval a v červnu 2015 vydal na vinylu pod hlavičkou tohoto slovutného nakladatelství. Až se jednomu tají dech, když ví, že tóny Kyxu znějí po tanečních klubech celého pokrokového světa.

 

Současnost (2016 - ?)

Rok 2016 začal velkou hudební ofenzivou Kyxu - s projektem melodií ze série filmů o Jamesi Bondovi proběhly dva velké koncerty s Komorní filharmonií Pardubice (jeden dokonce před zraky čtyřapůltisícihlavého davu v pardubické Tipsport aréně) a naplno se rozběhla spolupráce s kapelou Blue Effect Radima Hladíka a zpěvačkou Ivou Marešovou při oživéní projektu Nová syntéza. Nadšené recenze hovoří o tom, že to byl rozhodně dobrý nápad a spolupráci si všichni zúčastnění náležitě užívají a volné termíny v kalendáři ubývají. V březnu 2016 Kyx poprvé hraje v Lucerna Music Baru a měsíc na to ve vyprodaném a vypolstrovaném brněnském Sonu. V únoru 2017 se dopéká spolupráce s Champion Sound a dechová sekce nahrává pro Šampióny štěky a plochy do jejich groovů.

Patnácté narozeniny Kyx slaví v prosinci 2018 natřískaném sále chrudimského Muzea, kde hraje nejnovější aranže, výběr ze společného díla s Champion Sound a jako speciální host vystupuje Lenka Dusilová. Koncert vrcholí společnými skladbami a po sále se rozlévá něha a krása.

Nezbývá, než věřit, že Kyx Orchestra neusne na vavřínech (nebo na něčem jiném), a bude dál šířit dobrou kulturu a dělat si to sobě a ostatním "hezký".

 

Kyx Orchestra hraje s podporou našeho města Chrudimě a Rady Pardubického kraje.

 

Kdo hrajeme, zpíváme a dirigujeme?

voc: Kristýna Kudrnáčová

voc: Nikol Pialová

sax: Filip Zavřel

sax: Matěj Kohoutek

sax: Honza Kopáček

sax: Jirka Löwy

sax: Mojmír Šedý

trp: Zdenda Tomiška

trp: Fanda Chmelík

trp: Jaroslav Draštík

trp: Kryštof Sadílek

trp: Hynek

trb: Vilda Cerman

trb: Filip Krátký

trb: Honza "Šejdy" Šedý

trb: Fanda Jelínek

trb: Honza Löwy

pno: Dan Mareček

gtr: Dušan Zíta

bas: Štěpán Kincl

drs: Ondra Štěpán

 ...a dirigent a umělecký vedoucí v jedné osobě: Roman Fišer

Vstup pro Kyxáky je zde